Celoroční otevírací doba

středa - neděle 10 - 12, 12:30 - 17 hod.

Vstupné

dospělí: 60 Kč žáci škol: 20 Kč
snížené: 40 Kč žáci školek: 10 Kč
rodinné: 130 Kč Edukační programy pro školy a školky: 30/50 Kč
 Děti do 6 let ZDARMA další informace zde

 Milí návštěvníci, je nám líto, ale vzhledem k opětovnému uzavření muzea se odkládá i možnost zahájit naši výstavu Vůně perníku. Dovolte, abychom Vám výstavu představili alespoň touto formou. 

Začínáme historií perníkářství. Víte, že nejstarší zmínka o prodeji perníku v Čechách je z roku 1335? Perníkáři se později sdružovali do společných cechů, řemeslnických spolků, které hájily práva a zájmy svých členů, což je doloženo i v brandýské pamětní knize z roku 1659.

historie cechy

 

Perníkáři si bedlivě střežili tajemství chuti a recepty na své výrobky. Často si sami míchali vlastní směsi koření na různé druhy perníků, jako byl marcipán, táflový perník nebo drůbeřka.

druhy perniku druberka koreni

 

Každá perníkářská dílna měla své typické vybavení. Byla to nejen pec, nádoby na odměřování a mísení mouky, medu nebo vody, ale především velice zajímavé, ručně vyřezávané dřevěné formy na perník – kadluby.

vybaveni dilny formy

 

Formy na perník odrážely náboženský i společenský život. Jejich rozmanitost byla značná, co do motivů, tak velikosti.

ikonografie ikonografie 2 ikonografie 3

 

Ve druhé polovině 19. století začíná příchodem perníkáře Josefa Schütznera působení této rodiny perníkářů a cukrářů ve Staré Boleslavi.

sicnerovi sicnerovi 2

 

V 19. století se tvary perníků již nevytlačovaly do kadlubů, ale vykrajovaly kovovými formami a zdobily barvotiskovými obrázky. Perníkářské řemeslo začalo ustupovat řemeslu cukrářskému.

konec dilen

 

 

 

 

 

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...