Celoroční otevírací doba

středa - neděle 10 - 12, 12:30 - 17 hod.

Vstupné

dospělí: 60 Kč žáci škol: 20 Kč
snížené: 40 Kč žáci školek: 10 Kč
rodinné: 130 Kč Edukační programy pro školy a školky: 30/50 Kč
 Děti do 6 let ZDARMA další informace zde

Archeologie

Výkon státní správy v oblasti archeologické památkové péče.

Oblastní muzeum Praha východ se sídlem v Brandýse nad Labem je oprávněnou organizací k provádění archeologických výzkumů a zajišťuje aktivní výkon státní památkové péče v oblasti ochrany archeologického a historického kulturního dědictví.

Záchranný archeologický výzkum provádí naše instituce na základě Povolení Ministerstva kultury České republiky č.j. 7855/2005 ze dne 3.6.2005, které Muzeum opravňuje k provádění archeologického výzkumu ve smyslu ustanovení § 21, odst. 2, zákona č. 20/1987 Sb., O státní památkové péči a dále na základě Dohody o rozsahu a podmínkách provádění archeologických výzkumů ze dne 16.5.2005, uzavřené mezi Akademií věd ČR a Oblastním muzeem Praha východ.

Informace pro stavebníky

Regionální vymezení působnosti muzea.

Vzhledem k intenzivnímu pravěkému osídlení regionu středních Čech, zejména oblasti Polabí, je celé území působnosti Oblastního muzea Praha východ považováno za území s častým výskytem archeologických nálezů.
Oblast působnosti Muzea zahrnuje přibližně severní třetinu bývalého okresu Praha-východ, s přesahem do okresu Mělník.

Stavební úřady s působností v zájmové oblasti Muzea:
Brandýs nad Labem, Klecany, Kralupy nad Vltavou (agenda pro k. ú. Postřižín, Úžice), Líbeznice, Neratovice (agenda pro k. ú. Čakovičky, Kojetice, Kostelec nad Labem), Odolena Voda.

Seznam katastrálních území v oblasti působnosti Muzea:
Dříve okres Praha-východ: Bašť, Baštěk, Bořanovice, Brandýs nad Labem, Brázdim, Brnky, Cvrčovice, Čakovičky, Čenkov, Dolínek, Drasty, Dřevčice u Brandýsa nad Labem, Hoštice u Vodochod, Hovorčovice, Husinec u Řeže, Jenštejn, Klecany, Klíčany, Kozomín, Královice, Líbeznice, Máslovice, Měšice, Mratín, Nová Ves, Odolena Voda, Pakoměřice, Panenské Břežany, Podolanka, Polerady, Popovice u Brandýsa nad Labem, Postřižín, Předboj, Přemyšlení, Přezletice, Radonice, Sedlec u Líbeznic, Sluhy, Úžice, Veleň, Veliká Ves, Veliký Brázdim, Veltěž, Větrušice u Klecan, Vodochody, Zdiby, Zlonín.

Dříve okres Mělník: Kojetice, Kostelec nad Labem, Martinov, Záryby.

Služby stavebníkům

  • Vyjádření ke stavebním záměrům individuálních stavebníků (rodinné domy, garáže, přípojky inženýrských sítí apod.) i k rozsáhlých plošným či liniovým stavbám komerčního a obslužného charakteru
  • Vydávání písemných vyjádření jako podkladů pro stavební záměry a pro územní i stavební řízení
  • Zpracování odborných posudků k výskytu archeologických nálezů v zájmovém území
  • Provádění odborných dohledů zemních prací
  • Provádění terénních záchranných archeologických výzkumů pro stavby bez podnikatelského záměru
  • Vydávání písemných vyjádření pro potřeby kolaudačního řízení

Povinnosti stavebníků

Stavby prováděné fyzickými osobami, bez podnikatelského záměru:
rodinné domy, přípojky inženýrských sítí k rodinným domům, bazény, terénní úpravy zahrad, garáže a jiné drobné stavby.

Investor stavby je povinen ohlásit Oblastnímu muzeu Praha východ a Archeologickému ústavu AV ČR v Praze (Letenská 4, 118 01 Praha 1) písemně zahájení zemních prací, a to nejpozději 2 týdny předem (uvádějte prosím vždy aktuální telefonické spojení), a následně umožnit provedení záchranného archeologického výzkumu. Po provedení odborného dohledu nebo terénního výzkumu obdrží stavebník Expertní list ke stavební akci, jako doklad o splnění podmínek stanovených zákonem O státní památkové péči (č. 20/1987 Sb.), který je součástí kolaudačního řízení.

Stavby komerční a stavby realizované s podnikatelským záměrem (fyzické i právnické osoby):
Investor stavby je povinen oznámit zahájení stavebních a zemních prací písemně Archeologickému ústavu AV ČR v Praze.

K provedení výzkumů tohoto charakteru je oprávněn Ústav archeologické památkové péče Středních Čech, Nad Olšinami 3/448, 100 00 Praha 10, stavebník je povinen uzavřít s touto organizací písemnou dohodu o realizaci záchranného výzkumu v prostoru ohroženém stavebním záměrem (20/1987 Sb. § 22, odst. 1).

Personální zajištění archeologického pracoviště

Mgr.Andrea Němcová
Tel.: 739 452166
Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Formuláře ke stažení

Aktuálně

Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...