(Martin HŮRKA, Skrytá místa Brandýsa a Boleslavi 6, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, říjen 2022, s. 15)

Dnes vás zavedeme na jednu historickou pavlač. Slouží objektu bývalé katovny, kterou v současnosti spravuje Oblastní muzeum Praha-východ. V jejím přízemí se nachází expozice katovského řemesla. Jádro budovy vzniklo již v předbělohorském období (parně někdy mezi lety cca 1550-1620). Dřevěná pavlač, na kterou není běžný přístup, je mladšího data, některé její části jsou dokonce zcela nové, ale zachovávají původní ráz (starší dřevo muselo být kvůli svému špatnému stavu při rekonstrukci kolem přelomu tisíciletí vyměněno). Pavlač, tedy před nosnou zdí zvnějšku předsazená chodbová konstrukce, je nesena přesahujícími konci (tzv. „zhlavími“) stropních trámů.

pavlač katovny

Brandys pavlace b

V konstrukcích brandýských a staroboleslavských domů nalezneme řídce ještě i dnes pozůstatky dřevěných pavlačí. Před nedávnem zcela zašla značně zchátralá (jako celý dům) dřevěná pavlač čp. 98 na brandýském náměstí. U historických patrových domů (nejen) při zdejším náměstí bývaly pavlače zcela běžné. Taková do dvora orientovaná pavlač rovněž sloužila k přístupu k suchému záchodu (v případě vícero bytových jednotek býval záchod společný). Pavlač se hodila také např. k sušení prádla.

V minulých staletích se ve venkovském prostředí řešil pomocí pavlačí vstup nejen do obytných prostor, ale také např. na špýchar (kde bývalo v suchém patře uschováno obilí a jiné zemědělské produkty), do patra mlýna či podobně. U jistého brandýského domu je dochována rovněž dřevěná pavlač se soustruženými kuželkami, která sloužila coby přístup do patra truhlářské dílny, kde bývalo uschováno dřevo (vysychalo). Tato pavlač vznikla až v meziválečném období a je ve výborném stavu.

Foto: Pavlač u katovny a pavlač při bývalé truhlářské dílně (M. Hůrka, 2022).

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...