(Martin HŮRKA, Brandýský slon, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, říjen 2021, s. 12)

Sgrafitová omítka je jedním z typických prvků renezanční architektury. Tohoto způsobu výzdoby bylo docíleno nanesením (s časovým odstupem) dvou různobarevných omítkových vrstev. Na zaschlou spodní, většinou tmavou omítku se nanesla kontrastní (často bílá) vrstva, jejíž některé části však byly ještě za vlhka vyškrábány. Tímto postupem vznikla buď ornamentální, nebo figurální výzdoba. Většina českých renezančních sgrafit vznikla v období od poloviny 16. století do doby vypuknutí třicetileté války.

Brandys slonNejvíce renezančních sgrafit nalezneme celkem pochopitelně v areálu místního zámeckého sídla. Nejde jen o obvyklá ornamentální „psaníčka“, ale i o výjevy loveckých scén (lovec se zaječím úlovkem, lov divokých kachen, napadení lovce jelenem apod.) nebo náboženské motivy. Lidé nejvíce hledají vyobrazení, na kterém se dle domněnek nachází sám císař Rudolf II. Co naopak hledat vzhledem k velikosti výjevu ani nemusejí, je zpodobnění slona. Jedná se o slona válečného. Slon krvácí na čele a patrně i z oka. Na bocích slon nese v jakýchsi truhlách po třech vojácích (zcela nejblíže dva lučištníky). Slona řídí poháněč s černošskými rysy. Vojáci na sobě mají oděv připomínající antickou zbroj. Autor výjevu patrně čerpal z dobových tištěných rytin, viz např. bitva u Zamy od Cornelia Corta (po 1567). O slonech však poučené dobové obecenstvo již vědělo (např. o Masopustu 1570 budil v Praze během návštěvy Maxmiliána II. pozornost slon jménem Emanuel, o něco dříve v letech 1552-1553 ve Vídni chovali slona Sulejmana).

Zámecká sgrafita nebyla zhotovena najednou, nýbrž postupně přibývala. Pocházejí z období 2. poloviny 16. století (většinou z jeho závěru).

Foto: Slon na fasádě na nádvoří brandýského zámku.

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...