(Martin HŮRKA, Brandýsští Židé, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, březen 2021, s. 19).

Významnou komunitu v Brandýse tvořili Židé. Zdejší židovská obec se utvořila někdy v první polovině 16. století při Vinořském potoce v lokalitě, která náležela k osadě Hrádek. Po polovině tohoto století zde máme doloženu dřevěnou synagogu a pět židovských domů. Z tohoto období též pocházejí nejstarší dochované náhrobky na místním židovském hřbitově. Již v předbělohorském období (před 1620) a počátkem třicetileté války si Židé začali ojediněle kupovat domy blíže náměstí (v dnešní ulici Petra Jilemnického, Karla Tájka a kolem Krajířského náměstí). V prostoru současného domu čp. 7 v ul. Petra Jilemnického se měla nalézat rituální židovská lázeň. Roku 1630 bychom v Brandýse našli devět židovských domů, před rokem 1639 dokonce čtrnáct. Jedná se o vrchol starého židovského osídlení v Brandýse. Roku 1639 nastala zkáza pro celé město i místní židovskou komunitu. Tehdy došlo k zničení všech židovských domů, jejich obyvatelé zavčasu utekli (především do Prahy). Židovskou komunitu se po válce nepodařilo v úplnosti zrekonstruovat. Do roku 1656 došlo k obnově pouze dvou židovských domů. Později počet Židů stoupal, byla obnovena synagoga. V nových podmínkách se rodily nové obchodní i rodinné vazby.

Brandys Zide

Foto: Brandýská synagoga z roku 1829, 30. léta 20. století ? (OMPv, Sbírka písemností a tisků, fotoarchiv).

Aktuálně

Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...