(Martin HŮRKA, Budování brandýského panství, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, červenec-srpen 2021, s. 18)

Brandýské panství zkonfiskované Habsburky Krajířům z Krajku roku 1547 patřilo hospodářsky mezi vůbec ty nejlepší konfiskáty. Zpočátku se skládalo především z majetků na pravém břehu Labe (Hlavenec, Hřivno, Kochánky, Konětopy, Křenek, Lhota, Mečeříž, dnes zaniklé Opočno, Otradovice, Předměřice, Sobětuchy, Skorkov, Sojovice, Stará Boleslav, Tuřice, Vestec). Na levobřeží se nalézalo jen několik lokalit (Brandýs, Čelákovice, Toušeň), k nimž komora přičlenila Nymburku odebrané Polerady a Starému Městu pražskému odňaté Záryby rovněž coby konfiskáty v rámci potrestání viníků protihabsburského povstání výše uvedeného roku.

Tendence k rozšiřování panství se objevovaly již dříve, avšak skutečně aktivní kroky k nákupu či odnětí majetků sousedních vlastníků začali konat úředníci panství až s nástupem Rudolfa II., tj. po roce 1576, respektive od 80. let 16. století, poté co císařský dvůr přesídlil do Prahy a císař brandýskému zámku a místním državám věnoval více pozornosti. Ne vždy si úředníci počínali v rukavičkách. Nátlak při nabývání majetku a využití chyb či neopatrnosti původních majitelů byl součástí taktiky.Brandys 19. století

Na levém břehu tak začaly přibývat majetky jako Kostelec nad Labem, Zápy, Ostrov, Jenštejn, Vrábí, Dřevčice a další. Ani labské pravobřeží nezůstávalo pozadu, i zde postupně vsi v držbě brandýského panství přibývaly. Za třicetileté války (1618-1648), kdy náš kraj stihl populační a hospodářský rozvrat, bychom v majetku brandýského panství napočítali již více než 50 lokalit.

Foto: Vyobrazení Brandýsa nad Labem, 19. století (OMPv, Výtvarná sbírka).

Aktuálně

Staroboleslavský hřbitov - aktuality

15. 07. 2025 | Brandýs nad Labem

17. května 2025 podala restaurátorka MgA. Eva Fajmanová návrh na zapsání mezi kulturní památky těchto objektů v areálu staroboleslavského hřbitova:

  • přední ohradní zeď s hodnotnou vstupní bránou
  • hřbitovní kaple
  • hrobnický domek
  • hlavní centrální kříž
  • tři hrobky (Thurn-Taxise, manželů Stránských a rodiny Slezákovy)

S uvedenými objekty se veřejnost může kdykoli sehnámit přímo na místě, případně během komentované prohlídky Věry Fojtíkové na Dušičky 2. listopadu 2025 v odpoledních hodinách (bude upřesněno).


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...