(Martin HŮRKA, Co lze zjistit o mochovských usedlostech konce 16. století?, Mochovský zpravodaj, 2021, roč. 15, č. 1, s. 48-50)

Nenápadná suplikace, tedy prosebný list či žádost, brandýského forštmistra (vrchního správce císařských lesů panství Brandýs) Ondřeje Fücktische z roku 1596 mne podnítila k sepsání tohoto příspěvku. V německy psané suplikaci, která nemá rozsah ani jedné celé strany, se dotyčný forštmistr snaží docílit nabytí „malého selského dvora [v místě] zvaném ‚Mochov‘ ležícím na přerovském panství“. Tento dvůr patřil „blahé paměti nebožtíkovi Kocmandovi“. Fücktisch uvádí ocenění gruntu na 250 tolarů. Suplikace byla zaslána do Prahy královské komoře, tedy úřadu spravujícímu majetek krále a císaře Rudolfa II. Česká královská komora byla mj. i nadřízeným orgánem správy brandýského nebo přerovského komorního panství. Forštmistr upozorňuje na svou dlouholetou službu císaři a vyzdvihuje náklady, které s tím měl spojené. Domníval se, že mu tak dvůr bude postoupen. Označuje ho totiž jako „odúmrť“ spadlou do majetku komory.

Je možné se o tomto dvoře dozvědět více? Zjistit jeho vybavení, podobu, k němu přináležející polnosti a louky? Je možné se dozvědět více i o ostatních mochovských poddanských dvorech z doby renezance, tj. z doby předbělohorské (před 1620)? Zdaleka tomu tak nebývá vždy a všude, ale v případě Mochova máme dochovány hned dvě pozemkové knihy, jejichž záznamy sahají až k polovině 16. století. Z nich se dozvídáme, že „nebožtík Kocmanda“ se jmenoval křestním jménem Jan. Svůj grunt koupil roku 1575 od Jíry Červenky. Zemřel 1595, ale ještě toho roku stihl za svůj grunt zaplatit pravidelnou každoroční splátku. Zároveň však krátce na to „...léta 1595 v sobotu po sv. Vítě s povolením urozeného pana Michala Albrechta z Šontálu J. M. C. hejtmana na Přerově prošacován jest grunt skrze rychtáře a konšely mochovské a přerovský pozůstalý po n[ebožtíkovi] Janovi Kocmandovi s těmito svršky: klisny 4, hřebec roční 1, hříbat letošních 2, krávy 4, jalového dobytka 5, vovec 25, sviní s prasaty 18, slepic s kohoutem 21, husy s housaty 21, vozy 2, pluh 1, brány 2, žita 8 v[ěrtelů], ječmena 1 v[ěrtel], obilí cokoli na zimu a na jaře vsetýho jest; a prodán Janovi Duchkovýmu za sumu 250 [kop] g[rošů]...“ Grunt to tedy nebyl nijak malý. Dozvídáme se, že po Janovi Kocmandovi zde zůstala vdova Lída. Prodej však neprobíhal hladce, což bylo asi i důvodem, proč se o grunt začal zajímat brandýský forštmistr Fücktisch, který mohl zavětřit příležitost (zároveň vidíme, že vše zřejmě nebylo tak, jak ve své suplikaci popisoval královské komoře). V každém případě roku 1597 se grunt prodával znovu: „...prošacován a prodán jest grunt pozůstalý po n[ebožtíkovi] Janovi Kocmandovi se všemi svršky a nábytky... Janovi Vackovi ... za sumu 275 [kop] g[rošů]...“. Jan Vacek dvůr již držel stabilně po mnoho následujících let. Forštmistr Fücktisch ostrouhal.Mochov fasunek

Zápis z konce 16. století nám názorně ukazuje, co se v tehdejších soupisech uvádělo zejména, tj. především inventář dvora v podobě chovaného zvířectva, zásob obilí a důležitých (a finančně cenných) nářadí a jiného vybavení. Když máme štěstí, můžeme se někdy dočíst i o tom kterém poli či louce, a to včetně pomístního názvu a dalšího určení polohy. O vlastní podobě areálu dvora zmínky zpravidla nebývají. Popisy budov usedlosti, uvádění počtu chlívů, sklepů, zmínky o užitém stavebním materiálu, o ohradních zdech, branách, studních apod. máme v našem kraji v ucelené podobě až z doby končícího 18. století.

Prameny a literatura:

  • Národní archiv, Stará manipulace, i. č. 1697, sign. K 118/26, Žádost forštmistra Fücktische o dvůr v Mochově (1596).
  • Státní oblastní archiv v Praze, Vs Kounice, i. č. 315, Kontraktní kniha Mochov (1566-1672).
  • Státní oblastní archiv v Praze, Vs Brandýs n. L., i. č. 5722, Registra gruntovní rychty mochovské (1567-1630).

Foto: Vůz s plnými bočnicemi zvaný fasuněk (M. Hůrka).

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...