(Kateřina KLICPEROVÁ, Meteorologická stanice, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, říjen 2020, s. 17)

Začátky moderního meteorologického pozorování v Brandýse nad Labem jsou spojeny s osobou významného českého astronoma RNDr. Antonína Bečváře (1901 – 1965), který zde v roce 1927 postavil na zahradě rodinné zemědělské usedlosti malou hvězdárnu. Za pomoci místních nadšenců pro vědu tak vzniklo místo určené nejen pro astronomická pozorování, ale současně i meteorologická stanice.

Se systematickým sledováním počasí začal Antonín Bečvář v roce 1926 a od roku 1931 předával výsledky Státnímu ústavu meteorologie. Po odchodu doktora Bečváře na Slovensko, kde přijal místo státního klimatologa ve Vysokých Tatrách, se meteorologické stanice ujala jeho sestra Anna. Přerušení pozorování mezi lety 1942 – 1953 bylo zapříčiněno válečnými událostmi a jinými nepříznivými okolnostmi. Bečvář sám obnovil pravidelná měření po svém návratu ze Slovenska v červenci 1953. Po jeho smrti se sledování počasí věnovala jeho žena Klára. Později v tradici měření pokračovala Bečvářova neteř Ludmila Dvořáková a v současné době synovec Vojtěch Vančura.

Od roku 2008 patří stanice v Brandýse nad Labem mezi plně automatizované klimatologické stanice Českého hydrometeorologického ústavu. Měření se provádí pomocí automatických přístrojů (čidel) s intervalem záznamů 10 minut, u srážek s intervalem 1 minuta. Stanice je vybavena datovým přenosem. Měří se teploty, množství srážek, slunečního svitu, vlhkost a tlak vzduchu, rychlost a směr větru. Pozorovatel doplňuje údaje manuálním pozorováním a zapisuje například množství oblačnosti, stav počasí, půdy a další meteorologické jevy.

Brandys hvezdarna

Brandýská meteorologická stanice se může pochlubit dlouhou ucelenou řadou pozorování trvající až do současnosti. Pokud tedy uslyšíte například v televizi hlášení o případných rekordech teplotních či srážkových z Brandýsa nad Labem, jsou uváděné údaje právě z této meteorologické stanice.

Foto: Brandýská hvězdárna s meteorologickou stanicích na fotografii Marie Hartmanové, 30. léta 20. století (archiv OMPV).

 

Aktuálně

Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...