(Pavel SNÍTILÝ – Jaroslav ŠPAČEK, Nález dřevěných potrubí v centru obce, Pohled do minulosti Vyšehořovic. Sborníček vydaný při příležitosti 6. ročníku historických slavností na vyšehořovické tvrzi, Vyšehořovice 2013, s. 18)

V září 2010 byla ve výkopu pro kanalizaci u autobusové zastávky na návsi bagrem odhalena část dřevěného potrubí o vnějším průměru přibližně 40 cm. Potrubí bylo vyrobeno z vhodného kmene stromu tak, že svrchní část kmene byla po délce odříznuta a spodní, větší část, byla vydlabána do tvaru žlabu. Obě části se poté přiklopily na sebe. Vzniklo tak uzavřené potrubí, které bylo po usazení do připraveného výkopu před zasypáním ještě omazáno vrstvou jílu. V místě nálezu dosahoval výkop příkopovitého tvaru hloubky téměř 2,5 m od úrovně současné komunikace. Bohužel se ze zásypu výkopu nepodařilo získat žádný průvodní keramický, případně jiný materiál, a tak přesnější datování nálezu je problematické. Zajímavé bylo, že z potrubí vytékala čistá voda, a proto se lze domnívat, že je dosud funkční. Poloha odkrytého potrubí naznačuje směr od tvrze (tedy přibližně ve směru severozápad – jihovýchod). Lze se tedy domnívat, že s tímto objektem patrně souvisí (a nevylučujeme i přímou souvislost s odtokem z cisterny umístěné v jeho sklepení). Z potrubí jsme odebrali vzorek a tento předali k analýze do Technického muzea v Brně.

potrubi

Další část dřevěného potrubí byla nalezena ke konci ledna 2011 opět na návsi před domem číslo popisné 19. Průměr potrubí vedeného přibližně ve směru východ - západ byl okolo 25 cm. Při jeho výrobě naši předci použili stejného technologického postupu jako u předchozího nálezu. Zde navíc bylo zjištěno, že spáry mezi jednotlivými součástmi potrubí utěsňuje i mech. Potrubí bylo uloženo do mělčího výkopu, který měl zcela jiný charakter než v prvním případě. Pozvolně se svažující stěny v profilu zjištěného výkopu by mohly nasvědčovat zatrubnění původně otevřené vodoteče směřující do rybníka (předchůdce dnešní požární nádrže). V zásypu výkopu pro potrubí jsme identifikovali keramické zlomky z 16. století, tedy z počátku novověkého období naší historie.

Oba nálezy byly ponechány na původním místě, zdokumentovány a po překrytí vrstvou písku společně s novou kanalizací zasypány.

Pavel Snítilý, archeolog Městského muzea v Čelákovicích

Jaroslav Špaček, historik a archeolog Městského muzea v Čelákovicích

Foto: dřevěné potrubí vedoucí od tvrze, 2011 (autor: Jaroslav Špaček)

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...