(Martin HŮRKA, Nejstarší renezanční kostel v Čechách, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, červenec-srpen 2020, s. 12)

Kostel Obrácení sv. Pavla je sice nejmladším ze tří historických brandýských chrámů (vznikl až v letech 1541-1542), v našich „Unikátech“ ho ovšem nemůžeme opomenout. Díky shodě okolností máme totiž co do činění s nejstarším renezančním kostelem v Čechách. Jak hlásá nápis nad oltářem, postavil ho mistr Mates, neboli Matteo Borgorelli, architekt italského původu, který se v Brandýse usadil natrvalo. Mistr Mates tvořil nejen ve službách Krajířů z Krajku, ale následně i Habsburků. Na brandýském náměstí si postavil svůj dům. Rukopis své práce zde zanechal i na zámku nebo v podobě zátopového mostu do Staré Boleslavi (o kterém již psáno v prvním díle „Unikátů“). Měl na to dost času – v Brandýse prožil více než 30 let až do své smrti roku 1572.

Matteo Borgorelli chrám postavil pro Jednotu Bratrskou. Když Ferdinand I. Habsburský roku 1547 brandýské panství Krajířům z Krajku v rámci nepovedeného stavovského povstání zkonfiskoval, kostel přešel do správy utrakvistů (kališníků), později v době pobělohorské se stal katolickým. Stavba obsahovala nejen renezanční prvky dnes patrné především v mohutné mase širokého členěného průčelního štítu, přítomny zůstávaly též reminiscence na gotický sloh, který si v domácí architektuře ještě dlouho držel své místo. Gotického tvarosloví jsou např. hrotitá okna po stranách průčelí. I tomuto chrámu, podobně jako většině kostelů v našem kraji, vtisklo „finální“ podobu baroko.

Není to jediný českobratrský chrám od Mattea Borgorelliho. Ještě mohutnější vystavěl v Mladé Boleslavi (1544-1554) na dnešním Českobratrském náměstí. Pokud budeme chtít pátrat po dalších renezančních českobratrských chrámech, u kterých lze spatřit určité architektonické podobnosti, pak lze doporučit kostel sv. Františka Serafinského v Lipníku nad Bečvou (1590-1593).Brandys kostel sv. Pavla

Při stavbě kostela byl nad hlavní oltář umístěn tento latinský nápis:

 

„ANNO DOMINI : 1.5.4.1

HOC OPVS INCEPTVM EST ME:

SE MAIIO PER MAGISTRVM MA:

THES ITALVM EX MEYLAN SERVITO:

RE GENEROSI D. DOMINI ARNESTIE

KRAYK ET IN RECENTIORI BOLESLA:

VIO EXACTVQVE EST ANNO 1.5.4.2

MENSE IVNIO“

 

[tj. „Léta Páně 1541 toto dílo započato jest v měsíci květnu Mistrem Matesem, Italem z Milána, šlechetným služebníkem pana Arnošta Krajíře [z Krajku] a na Mladé Boleslavi. Dokonáno jest roku 1542 v měsíci červnu.]

 

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...