(Martin HŮRKA, Pestrá směsice lidí, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, březen 2021, s. 19)

V období od roku 1547, kdy Habsburkové zkonfiskovali brandýské panství Krajířům z Krajku, až do doby třicetileté války registrujeme v Brandýse čilý stavební ruch, stabilitu a rozvoj starých místních měšťanských rodů i působení nově příchozích. Brandýs se díky modernizované správě panství i opakované přítomnosti královského dvora stal atraktivní i pro řadu cizinců. Velká část z těchto cizinců v Brandýse zdomácněla a zapustila kořeny.

Jmenujme především stavitele italského původu Mattea Borgorelliho (* poč. 16. století v severní Itálii - † 1572 v Brandýse n. L.)., kterého místní „přejmenovali“ na mistra Matese. Ten vstoupil na brandýskou půdu již počátkem 40. let 16. století, tehdy ještě ve službách Krajířů z Krajku, když pro ně postavil dnešní kostel Obrácení sv. Pavla. Později si v Brandýse na náměstí pořídil požárem roku 1551 zničený dům (v místě dnešního čp. 22), tento dům opravil a usadil se v něm natrvalo. Obdobný vztah k městu si o několik desítek let později vypracoval jiný Ital. Jmenoval se Ettore (jinak též Hektor) de Vaccani. V Brandýse kvůli zakázkám pro královskou komoru tu a tam přechodně pobývali i další odborníci v architektuře s kořeny v zahraničí (především opět na jihu). Na druhé straně nejstarším známým císařským zahradníkem byl zde v Brandýse patrně Holanďan Ferdinand Clole z Ursin. Koncem 16. století si pro svou potřebu a zvýšení příjmů koupil jeden ze zápských gruntů (podobně si Hektor Vaccani postupně pořídil hned několik gruntů ve Vrábí). Po polovině 16. století zakoupil v Brandýse dva domy Angličan Vilém Forwall, „komorník a garderob“ arciknížete Ferdinanda II. Tyrolského. Osob s němčinou jako mateřštinou zde při císařském dvoře i ve správě panství působila celá řada (většinou s původem v Rakousku, Slezsku nebo v „domácích“ Čechách). Vezmeme-li v potaz i Židy, byl Brandýs v Rudolfínské době národnostně pestrým místem. Brandýs nebyl uniformní ani sociálně – domy zde i dvory v okolních obcích skupovali kromě osob navázaných na císařský dvůr též příslušníci venkovské nižší šlechty nebo měšťané z jiných lokalit.

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...