(Martin HŮRKA, Příběh pokladu: Nález mincí, Říčanský kurýr, 2018, květen, s. 51)

V seriálu Příběh pokladu vás chceme seznamovat s postupem zpracování jedinečného nálezu na Masarykově náměstí v Říčanech. V devadesátých letech 20. století zde našel Jiří Škába ve starém sklepení svého domu poklad (mincovní depot) 348 pražských grošů.

Před nedávnem jej odevzdal Oblastnímu muzeu Praha-východ, za což nálezci patří velké poděkování. Po prvotním ohledání bylo zjištěno přibližně čtyřicet grošů Václava IV. (1378–1419) a čtyři groše jeho otce Karla IV. (1346-1378). Další, špatně čitelné mince budou po očištění a konzervaci určeny v následujících měsících.

web poklad 1O okolnostech nálezu Jiří Škába říká: „Historie chodby a pokladu je poněkud pohnutá a musím začít trochu zeširoka. Podle říčanského kronikáře Gustava Trnky je původní dům čp. 60 asi z roku 1770. Je kamenný, postavený ze stejného kamene jako říčanský hrad, ostatně jako tenkrát všechny domy v okolí. Můj děda jej zakoupil za první republiky. V roce 1935 přední část s čelem do náměstí zboural a znovu vystavěl, zadní část zůstala původní. Chodba tam už byla a oni ji zasypali stavebním odpadem. Ve čtyřicátých letech za Němců přišlo od někoho ze sousedství udání, že se v chodbě nacházejí zbraně. Naši museli kopat. Nic se samozřejmě nenašlo, ale udání bylo vážné, a i když se nepotvrdilo, zanechalo v naší rodině velmi vážné pochyby o onom člověku, již nežijícím, ale pro nás známém. Jak se s lidmi zacházelo v té době, jistě každý ví.“ Následující léta se nic nedělo, chodba byla z velké části zasypaná Až kolem roku 1989 se u Škábů najednou objevilo velké množství vody ve sklepě: „Ten je těsně vedle staré chodby, vlastně svým způsobem nad ní. Voda šla právě z chodby. Zjistili jsme, že praskla přípojka vody, nekvalitně opravená vodárnami asi v roce 1975. Opravu dokonce provedl stejný člověk jako v roce 1975. web poklad 2Protože jsem ale musel vodu odčerpat, nakonec jsem celou chodbu vyklidil. V suti jsem dole našel nějakou starou keramiku, dal jsem ji do muzea a starosta Vrba tenkrát pozval nějakého archeologa na obhlídku chodby, nic ale nenašli. Co se pak stalo se střepy a zda byly cenné, nevím. Chodba však asi vlivem podmáčení pracovala a musel jsem ji občas podezdívat a zesilovat. Jednou se ze zdi uvolnilo pár kamenů a mezi nimi byla i hliněná nádoba s mincemi.“ Uzavřel pro tentokrát vyprávění Jiří Škába.

Pokračování příště.

Martin Hůrka, historik OMPV

 

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...