(Martin HŮRKA, Příběh pokladu, díl druhý: Říčanské mincovní depoty, Říčanský kurýr, 2018, červen, s. 51)

Náš seriál se věnuje zpracování mimořádného objevu z říčanského náměstí. Jiří Škába před časem nalezl ve starém sklepení svého domu hrneček s 348 pražskými groši, jež pocházejí především z doby panování Václava IV. (1376–1419). Připomeňme si další obdobné nálezy z Říčan.mince web

Aktuální objev mincovního depotu (tedy hromadného nálezu mincí) není jediným, který se na katastru města udál. Nejstarší známý nález byl učiněn roku 1807. Zpravuje nás o něm říčanská farní kronika, kde na listu 66b čteme latinský zápis, který zde uvádím v překladu: „…během oprav domu č. 4 ležícím naproti faře se v ložnici pod prahem dveří nalezlo 28 českých grošů s vyznačeným rokem 1542. Na jedné straně byl nápis: ‚pragenses grossi‘, druhá strana kvůli sešlosti nebyla čitelná, ale jevilo se na ní: ‚gratia rex bohemiae dux‘ [správně ‚dei gratia rex boemie‘]. Nalezeno 13. října.“ Další osud mincí je neznámý. Farářem uvedená datace umožňuje ztotožnit jako vydavatele mincí českého krále Ferdinanda I. Habsburského. Byl to právě tento panovník, který jen o něco později, na přelomu let 1547–1548, ražbu pražských grošů zastavil, čímž se definitivně prosadily relativně nové tolary.


Druhý hromadný nález mincí, který byl již několikrát publikován, je o mnoho pestřejší. Obsahoval přinejmenším 149 stříbrných mincí velice rozrůzněného původu od pražského groše Vladislava Jagellonského (1471–1516), přes české bílé groše po mince z německých, rakouských nebo polských území (Olešnice, Svídnice, Dolní Rakousy, Tyroly, Brunšvik, Hanavsko, Magdeburg, Sasko, Šlesvicko-Holštýnsko, ale i třeba Štrasburk a další). Nejmladší kusy byly raženy kolem roku 1600. Lze tedy předpokládat, že je jejich majitel zakopal do země nedlouho po tomto datu. Mince byly nalezeny 5. dubna 1853 „na zahradě M. Freunda“, a to uložené v nádobě. Podle uváděného jména lze předběžně lokalitu určit jako zahradu domu čp. 27 v Široké ulici. Tyto mince se pak dostaly do Vídně a staly se součástí tamní Bundessamlung von Medaillen, Münzen und Geldzeichen.

poklad 3Ke dvěma jmenovaným nám tedy přibyl nález třetí, který se nyní stal součástí sbírek Oblastního muzea Praha-východ. Tento depot je ze všech tří nevětší i nejstarší. V dobách, kdy v našem prostředí neexistovaly banky ani digitální peníze, bylo ukládání do země pod strom nebo ve sklepních či podlahových skrýších jediným řešením, jak si uschovat hotovost. Obdobných pokladů známe z území Čech i Moravy nepřeberné množství. Z blízkého okolí Říčan si jen stručně vyjmenujme: Škvorec (360 denárů Soběslava I. z první poloviny 12. století), Mnichovice (asi 800 českých a míšeňských brakteátů z druhé poloviny 13. století) nebo Všestary (1 105 blíže neurčených grošů).

Pokračování příště.

Martin Hůrka, historik OMPV

Aktuálně

Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...