(Martin HŮRKA, Příběh pokladu, díl čtvrtý: Historické sklepení, Říčanský kurýr, 2018, září, s. 70)

V našem seriálu se dozvídáte o postupném zpracovávání mimořádného objevu z říčanského náměstí. Jiří Škába před časem nalezl ve starém sklepení svého domu hrneček s 348 pražskými groši, který byl do stěny sklepa uložen v době panování Václava IV. (1378–1419). Přibližme si podrobněji sklepní prostor, kde k nálezu došlo.


Vstupní šíje do sklepa byla až do jejího vyčištění před přibližně třiceti lety z valné části zasypaná. Podle vzpomínek rodiny zásyp tvořila stavební suť. Existuje předpoklad, že šíje byla stavební sutí zasypána ve třicátých letech 20. století při celkové přestavbě domu. Stěny přibližně sedmimetrové vstupní šíje jsou tvořeny lomovým kamenem – místní břidlicí. Stěny jsou neporušené a v dobrém stavu. Jako pojivo stavitelé použili jíl. Vstupní chodba je zaklenuta valenou klenbou, kterou na dolním konci chodby narušuje recentní otvor. Otvor byl vytvořen a využit při čištění chodby před asi třiceti lety – tudy slézali synové majitele domu při prvotním ohledání a v počátcích čištění sklepní šíje. Otvor vede z výše položeného novodobého sklepa domu. Další druhotně v klenbě proražený a dnes zazděný otvor podle jednoho z výkladů, který má spíš charakter legendy, byl vytvořen německými orgány za druhé světové války – ty měly v domě na udání pátrat po údajně ukrytých zbraních. Některé části klenby včetně otvoru „po Němcích“ byly v nedávné době vyztuženy zašalovaným betonem. Beton také Škábovi použili pro vytvoření schodiště a zpevnění celé podlahy, ve které si kvůli potížím s podpovrchovou vodou zřídili též jímku na vodu.
Recentní jímka na vodu nám ovšem pomáhá odhalit základovou spáru stěny středověkého sklepa. Ta udržuje sestupný směr, který odpovídá klesání vrcholnice klenby (viz plánek). Škábovi ještě cihlovým zdivem zpevnili část bezprostředně navazující na středověké zdivo. Tato část hrozila zřícením, neboť za cihlovou výztuží se skrývají netknuté archeologické vrstvy zásypu vlastního sklepa. Prakticky celý vlastní sklep je stále zasypán. Právě v tomto zásypu byl nalezen renesanční kachel, o kterém jsme psali minule. V zásypu upoutá především velké množství uhlíků a propáleného materiálu. Zásyp dále obsahuje zlomky keramiky, kovové předměty, stejně jako pálené cihly i kusy nepálených výmazů stěn a „fabionů“ s otisky prutů i slámy, místy také břidlicové kameny. Na stropě v této nejspodnější části se nacházejí patrně zbytky klenby (několik kamenů opřených o sebe a položených v jednom směru). Ve své pozici je drží právě okolní archeologický zásyp.
Foto nakres 4 castJe pravděpodobné, že zdivo klesající vstupní šíje končilo i v minulosti přibližně tam, kde dnes nasedá na cihlovou vyzdívku provedenou rodinou Škábů. Stojíme-li čelem ke konci chodby, pak po levé ruce poté, co končí středověké zdivo, stěna chodby pokračuje dále směrem k náměstí v podobě otesané skály. Zdá se, že tato levá sklepní skalnatá stěna nebyla původně oplentována kamennou vyzdívkou jako vstupní šíje. Po pravé ruce poté, co končí středověké zdivo, skálu nevidíme, nýbrž stále jen archeologický zásyp. Vlastní, dosud zasypaný sklep se tak nachází z větší části vpravo, tj. pod nynějším domem. Zde dole jsme přibližně 2,5 metru pod dnešní úrovní terénu (průjezdem z náměstí do dvora).
Přesnou polohu, kde k nálezu mincí došlo, si nálezce již nevybavuje. Nádobka s mincemi se měla nacházet v kapse zdiva za volně položenými kameny. V každém případě se jedná o jeden z nejstarších (ne-li nejstarší) sklep v Říčanech. Víte-li o jiných historických sklepeních ve městě, budeme rádi, pokud se ozvete na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Srovnání by mohlo pomoci v dalším zkoumání, které bude pokračovat.

Pokračování příště.
Martin Hůrka

Aktuálně

Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...