(Martin HŮRKA, Šlechta a měšťané skupují grunty, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, červenec-srpen 2021, s. 18)

Brandýské Polabí lákalo nejen císaře, ale také jeho úředníky a služebníky, stejně jako další nižší šlechtice a měšťany, kteří na panství majetkově pronikali koupí větších poddanských gruntů, svobodných statků, hamfeštních dvorů, mlýnů apod. V Rudolfínské době bychom téměř v každé vsi někoho podobného nalezli. Nezřídka tito lidé majetky na vsích nejen vlastnili a využívali hospodářsky, ale rovněž v nich i bydleli. Popsané poměry nepanovaly jen za Habsburků, ale pravděpodobně i před rokem 1547 za jejich předchůdců – Krajířů z Krajku. Svědčí o tom např. dvě toušeňské usedlosti (čp. 19 a mlýn), na které dal Arnošt Krajíř z Krajku svému úředníkovi Zikmundu Vaneckému z Jemništky zvláštní osvobození od plateb z „dvoru purkrechtního, dědin a luk k němu náležejících“. Nejvíce dokladů máme pro dobu vlády Rudolfa II. (1576-1611) a pro následující období až po bitvu na Bílé hoře (1620). Byť starší situaci zkresluje nedostatek písemných pramenů, lze říci, že kolem přelomu 16. a 17. století pojednávaný trend zažíval svůj největší boom.

Na Vrábí koncem 16. století hromadně skupoval grunty stavitel Hektor de Vaccani. V Jenštejně vidíme roku 1619 v držbě jednoho ze dvorů Buriana Ledeckého z Gránova, bratra brandýského hejtmana Jana Ledeckého z Gránova. Mohli bychom pokračovat brandýskými hejtmany Janem Habartickým z Habartic, Vilémem z Oppersdorfu, purkrabím Vilémem Škopkem z Elentperka, forštmistry Alexandrem z Ordelíku, Filipem Rotcimerem a dalšími.

Tousen Vezsky dvur

Majetky tito lidé nejen kupovali, ale také nabývali darem za pro panovníka a jeho komorní panství odvedené služby. S nemovitostí si pak mohli naložit, jak chtěli. Příkladem budiž forštmistr Ondřej Fuktyc, jenž dostal od Rudolfa II. roku 1598 darem grunt ve Lhotě (pozdější statek Houšteckých čp. 6), který však obratem prodal Melicharu Spálenému.

Třicetiletá válka přinesla většinou jak značné poškození nebo zničení nemovitostí, tak i změny v sociální struktuře vlastníků venkovských majetků.

Foto: Prostor bývalého Věžského dvora v Toušeni, 2021 (M. Hůrka).

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...