(Martin HŮRKA, Ve staroboleslavských lesích lovil patrně už sv. Václav, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, září 2020, s. 16)

Staroboleslavské lesy patří k našemu regionu stejně jako řeka Labe – vždy tu byly, jsou a (asi) budou. Při spojení termínů „lov“ a „český panovník“ se nám vybaví spíše hvozdy na Křivoklátsku a v okolí Karlštejna, ale ani náš region čeští vládci neopomíjeli. Lze předpokládat, že zde lovila již knížata sv. Václav a jeho bratr Boleslav. Výslovné doklady se váží ke Karlu IV. (léta 1338, 1351 a 1363), Vladislavu II. Jagellonském (1509), Ferdinandu I. (1531, 1543).

Právě Ferdinandovi I. Habsburskému se brandýský zámek na skále při přechodu Labe a rozlehlé na zvěř i dřevo hojné boleslavské lesy velmi zamlouvali. Snažil se je koupit. Arnošt Krajíř z Krajku neprodal. A tak mu je Ferdinand vzal, respektive využil situace, kdy se Arnošt Krajíř při protihabsburském povstání roku 1547 postavil na „špatnou“ stranu.

Lesy oplývaly především bažanty (vyváželi se až do Vídně), srnčí zvěří, jeleny, divokými kanci. Velké potíže činily potulující se smečky vlků. V letech 1549-1550 proběhl pokus (neúspěšný) o vysazení zubrů. Les byl ve své podstatě smíšený. Rostly zde borovice (odtud název Bor), ale také letité duby a další listnaté dřeviny. V rozvoji lesního hospodářství a myslivosti pokračovali další Habsburkové, především Ferdinandův vnuk Rudolf II.

Kácet stromy a lovit v boleslavských lesích bylo poddaným z okolních vesnic i brandýským měšťanům přísně zakázáno. Získat dřevo bylo nesnadné i oficiální cestou, přestože především vesnice ležící při levém, silně odlesněném břehu Labe již v této době trpěly chronickým nedostatkem dřeva (nejen na stavbu domů, ale i na otop)!

 

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...