(Martin HŮRKA, Toušeň před půlkou tisíciletí, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, červenec-srpen 2021, s. 10)

Před 500 lety zažívala Toušeň jako venkovské sídlo budoucího praž-ského primátora M. Jana Paška z Vratu (†1533) dobu rozkvětu [Florián 2013/jaro/26-28]. Popis místa se zachoval sice až o 15 let později, ale o to přesněji v kupní smlouvě z 20. května 1536, jíž přikoupil Toušeň ke svému brandýskému panství Kunrát Krajíř z Krajku od zástupce dědiců, Adama Lva z Rožmitálu. Text obsahuje cenné údaje, jejichž níže vybrané části mohou čtenáři porovnávat s urbářem brandýského panství z roku 1651 [Florián 2021/5-6/12-13].

"Léta od narození syna Božího tisícíhopětistéhotřicátéhošestého v sobotu po svaté Žofii stala jest se smlúva celá a dokonalá mezi urozenými pány panem Kundrátem z Krajku a na Mladé Boleslavi z strany jedné a panem Adamem Lvem z Rožmitála a z Blatné z strany druhé..., a to taková, že jest pan Adam Lev prodal nadepsanému panu Kundrátovi z Krajku a dědicům jeho zámek svůj Toušeň s městečkem celým Toušení při témž zámku ležícím, se všemi lidmi tu vosedlými, i také s jinými, kteříž by tu na ten čas nebyli, avšak tu zrodilí byli aneb ježto by z gruntův zběhli a vzhostu nejměli, se všemi platy, s kurmi, vajci, s tím platem, kterýž se z Labe platí, s mlejnem při témž zámku, s dvorem poplužním, s vinicí, s rybníky, s haltéři, s přívozem, i také s řekou Labem, s robotami, s lesy, s luhy, s háji, s lukami, tak což k tomu zámku Toušeni od starodávna náleží.
Leč také týž pan Adam Lev prodal jest svrchupsanému panu Kundrátovi a dědicům jeho dvůr svůj poplužní opočenskej* s kus řekou Jizerou a s sloupí** na též řece udělanú, s rybníky k témuž dvoru příslušejícími tak, jakž jest toho dvoru sám v držení a užívání byl, i se všemi svršky a nábytky, kteréž jest při zámku Toušeni a při dvořích toušeňským a opočenským nechal tak, jakž o tom registra od pana Lva panu Kundrátovi vydaná ukazují, i také se všemi zvolemi, kteréž jest pan Adam Lev na tom panství jměl a jich užíval, nic sobě tu ani budoucím svým na tom jakého panství ani vlastněnství nepozůstavujíc, a to jmenovitě za devět tisíc kop míšeňských, každú kopu za třiceti grošův českých*** a groš za sedm peněz bílých**** počítajíc.
Což se té smlúvy dotýče, kteráž jest učiněna mezi panem Adamem Lvem a panem Jiříkem Bochtlem z Pantenova o pastvy dobytkův v lesích toušeňských a lyských, též také což se honův dotýče, jak se k sobě v tom zachovati mají, ta smlúva, aby v své mocnosti znastala, než jestliže by napředpsaný pan Kundrát z Krajku aneb dědicové jeho o roli od dvora opočenského aneb rybníky pastvami neb lukami položiti chtěli, to může učiniti svobodně beze všelijaké překážky pana Jiříka Bochtle i jeho budoucích, poněvadž smlúva ta, která jest s ním učiněná, na ty grunty se nevztahuje...
Item což se postoupení zámku Toušeně a dvoru opočenského s jich se vším příslušenstvím dotýče, toho pan Adam Lev aby panu Kundrátovi aneb panu kohož by na místě svém vyslal, postoupil konečně v středu najprve příští, a jestliže jest co čeledi, která jest na zámku Toušeni a ve dvořích opočenským a toušeňským služby pozůstane, to má pan Adam Lev jim při postupování vyplniti a zaplatiti až do toho času. Též také jestliže jest pan Adam Lev aneb pan otec jeho dobré paměti jaké peníze sirotčí k sobě z téhož panství přijal aneb lidem co zůstal, to pan Adam Lev při témž času postupování, aby ty navrátil a položil. Pak-li by jich nepoložil, tehdá z té sumy tři tisíc kop, kteréž jemu panu Adamovi Lvovi pan Kundrát položiti má, bude moci pan Kundrát užíti a ty peníze sirotků a lidem to což by jim vzato a pozůstáno bylo, navrátit..."

*opočenský dvůr = dvůr v dnes zaniklé lokalitě Opočno (nedaleko Káraného)
**slup = dřevěný žlab umísťovaný do jezů kvůli lovu ryb
***1 groš pražský (český) = 2 groše míšeňské (proto v listině psáno, že 1 kopa míšeňských grošů se počítá pouze za 30 grošů českých, tj. vlastně jen půl kopy)
****bílý peníz = drobný od groše (zde 7 bílých peněz = 1 groš)

Prameny a literatura:

  • Národní archiv v Praze, Desky zemské větší, inv. č. 42, kvatern pa-mátný červený, fol. F20–F22.

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...