(Martin HŮRKA, Třicetiletá válka aneb švédský tábor u Staré Boleslavi, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, leden 2021, s. 16)

Před více než 400 lety začala nejstrašnější válka v našich dějinách – válka třicetiletá (1618-1648). Příběh této dlouhé a kruté války je pestrý. Netvoří ho jen známá pražská defenestrace (1618), bitva na Bílé hoře (1620) nebo poprava sedmadvaceti „českých pánů“ na Staroměstském náměstí v Praze (1621). Válečné události se několikrát přímo dotkly našeho dnešního dvojměstí i jejího bezprostředního okolí, a vždy šlo o pořádný dotek.

Skutečná rána pro zdejší region přišla v letech 1639/1640, kdy nepřátelská vojska způsobila během půlročního pobytu nevratné škody a nenahraditelné ztráty. U Staré Boleslavi vyrostl vojenský tábor, který obývalo několik tisíc osob – nejen vojáků, ale i vojenského trénu (řemeslníků, markytánek, vozků, rodin vojáků, prostitutek a dalších lidí). Rudolfínský renezanční Brandýs s celou řadou architektonických i technických vymožeností své doby prakticky zanikl, i Stará Boleslav skončila těžce poškozena.

Boleslav tricetileta valka

Vojenský tábor ve Staré Boleslavi sloužil jako jeden z hlavních opěrných bodů Švédů v Čechách pro přečkání zimy 1639/1640. Byl součástí labské linie, na které se švédský generál Johan Banér „zakopal“ (kromě Staré Boleslavi s předmostím v Brandýse nad Labem byly dalšími opěrnými lokalitami např. Litoměřice, Mělník nebo Hradec Králové).

Polabí, které bylo pro své zdroje vyhledávaným cílem všech válčících stran bez rozdílu, trpělo zejména ve 30. a 40. letech 17. století prakticky neustále. V archivech nacházíme stále nové a nové, dosud neznámé, písemné zprávy o tehdejších „loupeživých“ nájezdech větších či menších vojenských oddílů. Zde jen malá ukázka:

  • VYŠEHOŘOVICE, cca 30. léta 17. století ?: „Něco se [v ní] rolí nachází, ale že ta ves z gruntu od Polákův vypálena j[es]t a lidé v ní zmordovaný, jak sousedský, tak i zádušní roli ladem spuštěné leží.“ (Národní archiv, Archiv pražského arcibiskupství, sign. B 41/4, Liber proventuum parochialium III)
  • NEHVÍZDKY, zima 1635/1636. Tvrz a dvůr poničen domácími vojáky: „Dvůr nehvízdskej ležíce na něm mnoho týhodnův dva regimenty rejtarstva vrata a dveře v něm popálili, šindele díl ze stodol na boudy a z tvrze též všecken votrhaly...“ (Národní archiv, Stará manipulace, kt. č. 1223, inv. č. 1697, sign. K 118/29)
  • ČELÁKOVICE, 1639-1640. Domy v městečku pobořeny, takto získaný stavební materiál a dříví bylo do šanců k Staré Boleslavi splaveno (SOkA Praha-východ, Archiv města Čelákovice, Radní manuál z roku 1665, s. 103)
  • MOCHOV, zima 1642/1643: Veliká škoda na obilí, senech, slámách a jinšími hospodářskými věcmi, co jsme sobě kde schovali a před soldáty zůstalo to nám! Vyhledali, pobrali! Kdejaký pant s okny vytloukají, dříví a cokoliv najdou, pálí a škodu činí, obzvláštně pak v příbytku mém, totiž v hospodě, co jsem kde schovaného měl, vyhledajíce. (Národní archiv, Stará manipulace, i. č. 1697, sign. K118/33)

Hledat stopy třicetileté války lze nejen v badatelnách archivů, ale i v terénu. Byť se jich „venku“ zachovalo poměrně málo, přesto jsou. O čem asi svědčí opálené zdivo severní stěny čelákovického kostela? Co hlásá nápis na zvonu v Mečeříži?

Chcete se dovědět více? Jak to bylo s uniformami? Byla švédská armáda opravdu „švédská“? Jak vypadal jejich tábor? Co se stalo s obyvateli našeho kraje? Nasaďte roušku a vyrazte do muzea!

Oblastní muzeum Praha-východ v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi ve spolupráci s Petrem Encem ze zdejšího zámku přichystalo výstavu „Třicetiletá válka“ s podtitulem „Švédský tábor u Staré Boleslavi 1639-1640“.

Na výstavě jsou kromě maket a kopií k vidění dobové originály nalezené při archeologických výzkumech proběhlých na ploše staroboleslavského tábora jak v nedávné době, tak i při regulaci Labe ve 30. letech 20. století. Nejtěžším exponátem je věrná replika téměř 800 kg vážícího děla z roku 1645, jehož transport do muzea musela kvůli bezpečnosti dopravy jistit vozidla městské policie.

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...