(Martin HŮRKA, Skrytá místa Brandýsa a Boleslavi 1, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, únor 2022, s. 14)

Poloha náměstí

Při pohledu na vrstevnicovou mapu se jako nejzřetelnější a největší rovinná plocha v brandýském historickém jádru jeví prostor Masarykova náměstí s přilehlým severovýchodním a jihozápadním okolím. Na severozápadě i na jihovýchodě však náměstí lemuje „svah“ (výškový rozdíl mezi úrovní náměstí a horní částí Riegrovy ulice je přibližně 12 metrů). Je jisté, že s přírodní terénní situací pracovali a ve svých záměrech počítali i „projektanti“ náměstí při jeho vzniku. Důležitá pro ně byla dostupnost pitné vody (pramenité či studniční) a pokud možno rovná plocha pro tržiště. Terén jistě místy nechali patřičně upravit. Zde v Brandýse je to nejvíce patrné u jihovýchodní domovní řady, která dále z náměstí pokračuje do ulice Pražská. Zdá se, že parcely těchto domů byly „do roviny“ upravovány nejvýrazněji (svah za nimi rychle stoupá, resp. se zde nachází terénní terasa).

V pískovci tesané sklepy v areálu domu čp. 61 na náměstí

Krásnou ukázkou, jak naši předchůdci dovedli pracovat s terénem, je areál včetně dvora domu čp. 61. Dům je znám mezi obyvateli města coby někdejší „důstojnické kasino“ (klub důstojníků brandýského dragounského regimentu). V minulých dobách byl objekt nazýván Valdštejnským domem (dle držby hrabat z Valdštejna v 17. století). Předěl mezi dvorem a zahradním traktem tohoto domu tvoří terasovitý terénní stupeň, ve kterém si kdysi dávno místní zřídili rozlehlé, v pískovcové skále tesané sklepy (sklepy jsou doplněny v přední části zděnými místnostmi). Stáří sklepů si netroufáme odhadovat. Nápadné však byly již našim předchůdcům před více než 100 lety. Klasik brandýské historie J. V. Prášek o nich při svém popisu čp. 61 píše: „Ve dvoře založeny rozsáhlé skalní sklepy, nad nimi pak, před domem zahradním, upravena úroveň dlážděná, což vše podnes zachováno.

Díky vstřícnosti vlastníků domu Františka a JUDr. Josefa Nejedlých a jejich rodinných příslušníků (potomků vlastníků již z doby Rakousko–Uherska) jsme se mohli podívat dovnitř a sklepy nafotit. Skládají se z několika propojených prostor tesaných v pískovci, část sklepů je zděná. Zasahují pod celý zahradní trakt domu a jejich celkový tvar připomíná podkovu.  Sklepy sloužily v době provozu „důstojnického kasina“ ke skladování vína, a později za druhé světové války jako kryt pro obyvatele blízkých domů na náměstí. Narazit můžeme tu na skalní výklenek, onde na volně položenou část ostění či na opracovaný kamenický prvek druhotně použitý v zazdívce (příčce). Ve sklepě se současně nachází v pískovci kopaná/tesaná studna s boční šachtou ústící do zahrady (pro pumpu a její potrubí). A jsme opět u té vody! Studna je přístupná z více sklepních prostorů. Její hloubku odhadujeme na přibližně 4 metry, šířku pak na 1,5 metru. Určitou zajímavostí jsou síťovité ornamenty na stropě a stěnách v blízkosti studny (houba ?, lišejník ?).

Brandys sklepy cp. 61

Na skok do okolí

Na skalní sklepy jsme zvyklí z oblastí, jako je Kokořínsko nebo Český ráj, kde se vyskytují nejen tesané sklepní prostory, ale i celá skalní obydlí či hospodářské objekty jako např. sušárny. V našem blízkém okolí pak do vícero podobných sklepů lze vstoupil v pískovcové oblasti kolem Jenštejna či Vinoře. Rozsáhlými etážovými sklepy se může chlubit zámek v Jirnech. Jejich spodní část je rovněž tesána ve skále. Spodní partie pochází patrně ještě z původní středověké tvrze, na které jirenský (veřejnosti nepřístupný) zámek stojí. O geologické situaci zdejšího regionu podává bližší výpověď nedávno vydaná publikace: „Vycházky za geologií brandýského Polabí“.

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...