(Martin HŮRKA, Vykáň a třicetiletá válka, Zpravodaj OÚ Vykáň, 2012, č. 1)

Třicetiletá válka znamenala patrně nejhorší období, kterým si naše kraje v minulosti musely projít. Zdejší část Polabí ve středu země nedaleko Prahy byla oblastí, která trpěla nepředstavitelně. Mnoho vsí spustlo, i některá města či městečka ležela vypálena v troskách. V samotné Vykáni se před válkou hospodařilo na přibližně 20 gruntech, ovšem během válečných let došlo k vypálení, poplenění a opuštění více než poloviny z nich. Některé blízké vsi dopadly ještě hůře. Bříství, Tlustovousy, Horoušany, Nehvízdky a v podstatě i Černíky jsou v polovině 17. století, tj. nedlouho po uzavření vestfálského míru, registrovány jako zcela pusté vsi bez jediného fungujícího hospodářství. I ve Vyšehořovicích, Kozovazech, Mochově, Nehvizdech v této době vidíme řadu pustých gruntů. Je možné, že tyto obce byly postiženy obdobně jako vsi z prvního výčtu, ovšem díky lepší poloze, příhodnějším dopravním a jiným, nám dnes neznámým, podmínkám u nich došlo k rychlejší obnově a znovuosídlení. Na dokreslení válečného zmaru vzpomeňme situaci blízkých měst – Českého Brodu a Čelákovic. Jejich městské knihy a úřední listiny dávají barvitý obraz tehdejšího stavu. Ve vylidněném a pobořeném Českém Brodě přežívaly zbytky obyvatelstva ve sklepích, prakticky pusté se v jeden okamžik ocitlo i městečko Čelákovice. Ve válce opakovaně drancovaly obě válčící strany. Čelákovický Ježdíkům manuál nám podává mnohá unikátní autentická líčení. Vyberme si namátkou jedno ze zimy přelomu let 1640/1641: „Dnes se přihnali rejthaři od Nehvizd a Šestajovic. S lidmi zde ne křesťansky, ale pohansky nakládali, zouvali je a do naha svklékali, neslyšeli žádné prosby starých ani mladých, takže je o všecko, co si chudobně opatřili, zas připravili. Nemohouce toto tyranství již snášeti, utekli nazí na životě jen nějakou potrhanou plachetkou přikrytí, v sněhu a ledu mezi lesy. Tam musili přes tři hodiny v mrazu stát…Vojáci sebrali obilí, chleby, šaty, peřiny, ve mlýně i obilí, které tam bylo pro čeleď z brandýského panství“.

Vykan osteniSituaci ve Vykáni máme to štěstí sledovat díky dvěma unikátně dochovaným pramenům – registrům gruntovní rychty mochovské (1567-1630) se záznamy ke vsím Mochov, Kozovazy a Vykáň a samostatné vykáňské gruntovní knize (1542-1672). V obou knihách jsou vepsané různé údaje k jednotlivým gruntům od splátek úroků, přes převody majetků, svatební a jiné smlouvy až po např. záznamy o dluzích. Jako příklad si uveďme grunt rodu Teplíků, jemuž mimo jiné náležela louka se studánkou u Kozovaz, jež do dnešních dob se slove studánkou Teplíkovou. V posledních letech před válkou ještě čteme o čilém hospodářském ruchu usedlosti, jež se skrývá pod dnešním čp. 29. Roku 1612 se na gruntě mimo jiné nalézaly 3 tažné klisny, 2 dvouleté hřebice, 3 krávy, 2 jalovice, 11 ovcí, 7 prasat, 20 slepic s kohoutem, 5 hus s husákem, 2 vozy, 2 brány a jeden pluh. Dozvídáme se o rodinných poměrech a komu všemu dlužil Kašpar Teplík. Namátkou si uveďme několik položek: záduší vykáňskému, paní Dorotě za pivo, Janovi dolejšímu krčmáři do Břežan, Bartoňovi do Tatec, Staňkovi do Vyšerovic, Měšťánkovi do Přerova za ječmen, paní Hlavce do Nymburka za žito, Adamovi do Mochova, panu Kunstátovi za ječmen, Dvořákovi Vyšerovskému za žito, vyšerovskému rychtáři Václavovi za žito, přerovskému kováři od díla, Skřivance do skály horoušanské a mnohým dalším. Roku 1631 se již setkáme jen s torzem původního lesku. Grunt byl totiž „od soldátův spálený“.

Martin Hůrka

Prameny a literatura:

  • Haasová-Jelínková, M. (ed.): Berní rula, sv. 18 - kraj kouřimský, část 1, Praha 1952, s. 331-336.
  • Kypta, J. – Šulc, J. – Veselý, J.: Pozdně gotické kamenické prvky ve venkovských usedlostech na Nymbursku (Vykáň, Černíky a Kounice). In: Průzkumy památek, 2005, roč. 12, č. 2, s. 97-120.
  • Vlasák, E.: Čelákovický Ježdíkův manuál. In: Středočeský sborník historický, 1971, roč. 6, s. 55-67.
  • SOA v Praze, VS Kounice, inv. č. 316, Gruntovní kniha Vykáň (1542-1672).
  • SOA v Praze, VS Brandýs nad Labem, inv. č. 5722, Registra gruntovní rychty mochovské (1567-1630).

 

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...