(Martin HŮRKA, Vykáňská škola, Zpravodaj OÚ Vykáň, 2013, květen, s. 8)

Vykan skola

Vykáňské děti původně chodily do školy v Kounicích – což zabralo přibližně půlhodinu pěší chůze tam a půlhodinu zpět. Roku 1773 zde však majitel panství, kníže František Josef z Lichtenštejnu, nechal zřídit školu. Prvním učitelem se stal Josef Růžek a učil zde téměř 40 let. Žáků zpočátku nebyl předepsaný počet, až později s růstem obce se situace zlepšovala. Jiným kantorem hodným zmínky a uznání, který se dlouhá desetiletí staral o vzdělání (tehdy tedy číst, psát a počítat) vykáňských dítek byl Václav Hrdlička, působil zde v letech 1843-1880. Byl to on, kdo si roku 1858 stěžoval, že v jeho příbytku scházejí „topící kamna“ a že musel nechat na vlastní náklady opravit pec a klenbu ve školní kuchyni, neboť byla na spadnutí. Tehdejší škola se sestávala z jedné místnosti sloužící pro vyučování, dvou pokojů učitelovy rodiny, malé kuchyně a chléva. Učitelé bývali velmi chudí. Živil je tzv. sobotáles (název pochází od platu vybíraného od rodičů vyučovaných žáků vždy v sobotu). Další příjmy (finanční i hmotné jako např. dřevo na otop, obilí apod.) mohly pocházet z prostředků panství. Přesto učitelé byli jen stěží schopni uživit rodinu, a často si tak přivydělávali hraním na hudební nástroje po hospodách či v kostele.

Místní jednotřídka byla o druhou třídu rozšířena až za více než století, roku 1880. V souvislosti s rozšířením došlo o rok dříve k vystavění nové školní budovy severně od školy původní. Tato nová budova si od svého vzniku až podnes uchovala svůj ráz prakticky jen s minimem stavebních úprav (dnes se v ní nalézá sídlo obecního úřadu). Její zbudování tehdy stálo 14.270 zlatých a 24 krejcarů. Vikář František Janda za asistence farářů Václava Jingra z Vyšehořovic a Petra Maťáka z Bříství slavnostně novou školu posvětil ještě o Vánocích roku 1879 (26. prosince). Od 1. ledna následujícího roku se v ní již vyučovalo. Půl roku poté tak mohl učitel Hrdlička, jenž vychoval několik generací Vykaňáků, odejít spokojeně do penze. V posledním desetiletí 19. století již do školy docházelo (pokud zrovna nepomáhali v hospodářství rodičům) v průměru 103 žáků. Od státem realizovaných školních reforem na přelomu 60. a 70. let 19. století měly školní obce sestavovat tzv. místní školní radu (po několika letech periodicky obnovovanou), která se starala o zajištění řádného vzdělání dětí a dohlížela na chod školy. Ve Vykáni první rada vznikla roku 1874 v tomto složení: František Prokůpek (její starosta a předseda), Matěj Kadeřávek, Josef Žert a František Bendl. Okresní dozor nad školou pak vykonávali tzv. okresní školní inspektoři.

Martin Hůrka, historik OMPV

Prameny a literatura:

  • SÁL, L. (ed.): Českobrodsko a Černokostelecko – díl I. Školství, Český Brod 1901, s. 51, 75, 77, 846.
  • Kronika obecné školy ve Vykáni (1882-1938) (nyní na OÚ Vykáň), s. 6-11.
  • Poznamenání zprávy (5. 5. 1858) (list volně vložený ve školní kronice, nyní na OÚ Vykáň).

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...