OMPV se roku 2021 v rámci projektu „Staré cesty v Polabí“ podílí na výzkumu zříceniny mlýna Valcha, která se nachází na zaniklých komunikacích mezi Dřevčicemi a Cvrčovicemi. Vedle vesnických sídel bývaly další důležitou křižovatkou lokálních cest na samotě stojící mlýny. Na nedostatek mlýnů (ať v intravilánech nebo mimo ně) si v Polabí stěžovat nemůžeme. Vzhledem k silné tradici pěstování obilí je jejich hojný výskyt ve zdejším kraji přirozený.

Při výzkumu zaniklého mlýna Valcha vedeném archeology ÚAPPSČ dochází ve spolupráci s naším muzeem k částečnému odstranění náletových dřevin, odkrytí půdorysu mlýna, starých vstupů, lednice a dalších částí. Naše muzeum má na starosti písemné prameny, jejich interpretaci pro výzkum v terénu a drobnou výpomoc při terénním výzkumu samotném. Této zarostlé a leckomu na rozhraní katastrů skryté památce, která byla v posledních desetiletích využívána zejména jako skládka „v zemi nikoho“, se tak dostává větší pozornosti.

Valcha

Proč se mlýn jmenuje Valcha? A nejen mlýn – totožným názvem je v některých historických pramenech označován i dnešní Vinořský potok!

Název odkazuje na provozovnu zajišťující specifický krok ve zpracování sukna (jeho zplstění, odmaštění a vyprání nečistot, které surové sukno obsahuje). Sukno se máčelo v lázni horké vody smíchané s dobytčí močí, přičemž se mechanicky tlouklo. Pohon tlouku (stupy) zajišťovalo právě vodní kolo. Pracovní podmínky obsluhy valchy nebyly nic moc – mokro, současná nutnost topit pod velkým otevřeným kotlem, průběžné doplňování moči do kotle, všudypřítomná pára a zejména příšerný zápach. Je pravděpodobné, že za počátky tohoto mlýna, které je možné hledat mezi lety 1675-1682, stála právě taková valcha. Možná proto mlýn leží co nejdále od lidských obydlí – hlavní budova na katastru Cvrčovic (resp. Podolanky), jen několik metrů vzdálený nádvorní hospodářský objekt již patří dřevčickému katastru.

 

Aktuálně

E-shop

19. 12. 2024 | Brandýs nad Labem

Dobrý den, omlouváme se zákazníkům, ale z důvodů dovolených náš E-shop s knihami budeme řešit po novém roce.

Děkujeme a přejeme krásné svátky.


Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...