(Martin HŮRKA, Skrytá místa Brandýsa a Boleslavi 3, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, duben 2022, s. 19)

Zeď

Po přečtení prvního dílu seriálu o skrytých místech Brandýsa a Boleslavi se na nás s podnětem obrátila paní Alena Šedová, mj. majitelka rozsáhlé sbírky papírových ubrousků zapsaných v České knize rekordů. Nehovořili jsme však prvotně o její rekordní sbírce, kterou buduje již od 60. let minulého století, ale o mohutné zdi, jež ohraničuje její zahradu. Paní Šedová byla velmi laskavá a zařídila prohlídku zdi z obou přiléhajících pozemků.

Zjistili jsme, že se jedná o velice zajímavou a především historicky cennou kamennou ohradní zeď. Ta původně uzavírala okraj města, přesněji vnější stranu zahrad, které vybíhaly od domů na jihovýchodní straně náměstí. Přesný průběh zdi jsme dohledali na historických mapách z 19. století. Její celkovou vizuální podobu zachycuje navíc veduta Brandýsa již roku 1782. Na ní vidíme rovněž několik branek, kterými měšťané procházeli ze svých zahrad na humna (pole). V části zdi jižně od konce ulice Slepá je dosud dobře patrná cihlová zazdívka jedné z vyobrazených branek. Další kus zdi lze spatřit v blízkosti mateřské školy Riegrova a snad i jinde.

Brandys zedOhrazení měst a městeček

V našem okolí byly hradbami opevněny Stará Boleslav a Kostelec nad Labem. Průjezd těmito lokalitami strážily v obou případech dvě městské brány. Dvě brány mívaly také Čelákovice, byť tamní město vlastní hradby postrádalo. Čelákovice byly „chráněny“ těsným přimknutím domů v uliční řadě propojené s náměstím. Brány se na noc uzavíraly, a města tak mohla být částečně v bezpečí proti zlodějům a lapkům. Organizovanějším vojenským silám mohla odolat jen těžko. V Brandýse chyběly jak brány, tak hradby. Zeď, jako je ta výše zmíněná, chránila spíše obsah zahrad. Město zároveň alespoň symbolicky vydělovala od okolní krajiny.

Zajímavost ze zámku

Závěrem drobná zajímavost z brandýského zámku. V jeho interiéru lze spatřit několik historických náčrtků pracovníků a obyvatel zámku, kteří si zjevně krátili dlouhou chvíli čmáráním po zdech. V jednom z obrázků identifikujeme gotickými hradbami opevněné město. Jedná se patrně o výjev města imaginárního, vzešlého z fantazie autora dílka. Kresba vznikla snad v 16. či 17. století.

Aktuálně

Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...