(Martin HŮRKA, Židé a Rudolf II., Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, červen 2021, s. 18. Pozn.: Původní tištěný text po připomínkách upraven.)

Židovská komunita v rudolfínské době obývala Brandýs posud poměrně krátce (jen několik desetiletí), přesto si zde zvládla vybudovat svou pevnou pozici a struktury, synagogu, hřbitov, obchodní vazby.

Již od hlubokého středověku se Židé zprvu usazovali především ve městech. Jejich postavení právně ukotvil významným způsobem Přemysl Otakara II. Židé dle privilegia náleželi pod jurisdikci panovníka, který jim zajišťoval právní ochranu, ale na druhou stranu mu byli povinni platit daně. Po husitských válkách postupně nastávala změna vrcholící v době vlády Jagellonců. Královská města začala být Židům zapovězena (znovu se v nich mohli usazovat až v 19. století). Židé se přesunuli do měst poddanských nebo na šlechtická panství. Městečko a posléze město Brandýs nad Labem, jelikož náleželo pod správu královské komory, mezi královská města nepatřilo, Židé zde tedy mohli žít.

Situace Židů byla jako na houpačce. Během vlády Rudolfa II. dosáhlo  jejich společenské postavení patrně svého vrcholu. Židé zažívali svůj „zlatý věk“ v Českých zemích. V tomto kontextu zřejmě můžeme nahlížet i na situaci v Brandýse. Původní židovské osídlení zde vzniklo pod Brandýsem při staré pražské cestě na pozemcích při obci Hrádek (ten se roku 1559 s Brandýsem spojil v jeden celek). V rámci vytrvalého zájmu habsburských panovníků na rozvoji zámku, přilehlé infrastruktury i města, lze předpokládat, že určitou roli v tehdejším dění hráli i místní Židé. Konkrétnější údaje však může přinést jen další studium.

Aktuálně

Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...